Microsoft, Yüz Tanıma Teknolojisini Satmayı Redetti

Reuters’ın haberine nazaran Microsoft Lideri Brad Smith, salı günü Stanford Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Microsoft’un yüz tanıma teknolojisini Kaliforniya Emniyet Teşkilatı'na ve ismi açıklanmayan bir başşehre vermeyi reddettiğini söyledi. Smith, Microsoft’un bu teknoloji vermeyi reddetmesinin sebebininse insan hakları konusundaki kaygıları olduğunu belirtti.

ACLU tarafından yapılan bir çalışmada bayanları ve azınlık kümelerini tanımlamada beyaz erkeklere nazaran daha makus olan Rekognition teknolojisinin sahibi olan Amazon, bu teknolojisini emniyet teşkilatlarıyla paylaşmıştı. Yüz tanıma teknolojisindeki yapay zekânın bu ön yargısından bahseden Smith, bu teknolojinin bu kümelere ziyan vermek için kullanılabileceğini söyledi.

Microsoft, daha önce bu teknolojiyi ABD’deki hapishanelere satmıştı. Bu konu hakkında da konuşan Smith, bu teknolojinin hudutlu bir kapsamının satıldığını söyledi ve hapishanenin içindeki güvenliği arttırma potansiyelinin olduğunu lisana getirdi.

Microsoft, ABD ordusuyla yaptığı sanal gerçeklik HoloLens teknolojisi mutabakatı sebebiyle çalışanları tarafından protesto edilmişti. Bu mevzu hakkında konuşan şirketin CEO’su Satya Nadella, anlaşmayı iptal ettikleri söylentilerini reddetti ve askeriyeyi desteklemenin şirketin vazifesi olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Kurul Üyesi Michelle Bachelet, öteki teknoloji şirketlerine de bu yolda ilerlemeleri konusunda davet yaptı. Bachelet “Lütfen, geliştirdiğiniz teknolojiler insan hakları yaklaşımını da içersin” dedi.  

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

2021 ÖTV indirimli araçlar listesi ve sıfır araba fiyatları nedir?

0
ÖTV ile ilgili geçtiğimiz hafta yeni bir gelişme yaşandı. Arabaların ÖTV matrahlarında değişiklik gerçekleştirildi. ÖTV matrahında düşüş olmasısyla beraber en ucuz sıfır araba fiyatları...

Elon Musk’ın Bitcoin kumarı işe yaradı

0
Elon Musk'ın Bitcoin kumarı işe yaradı: "Tesla'nın bir aylık kazancı, 2020'deki toplam kârını geçti" ABD'li girişimci Elon Musk'ın kurucusu olduğu elektrikli otomobil firması Tesla, Bitcoin...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-