En Yaşlısı Millattan Bin Yıl Önce Dikilen Dünyanın En Uzun Ağacı Sekoya Hakkında 9 Tuhaf Bilgi

Dünyamızda birbirinden ilginç, görülmeye ve tanınmaya değer birçok canlı türü var. Bitkiler arasındaki belki de en ilginç ağaç türü ise devasa boyutuyla dikkat çeken Sekoya ağaçlarıdır.

Herkesin en az bir kere fotoğrafı dahi olsa gördüğü New York’taki Özgürlük heykelini düşünün. Ya da İstanbul Galata Kulesinin heybetini gözünüzün önüne getirin. İşte böylesi yapılardan dahi uzun olabilen Sekoyalar, botanik bilimcilerin ilgisini en çok çeken ağaç türlerinden biri olmuştur.

Ana habitatları Kuzey Amerika olan ve hatta bir dönem Türkiye’de de yetiştirilmeye çalışılan Sekoya ağaçları oldukça ilginç özelliklere sahipler. Gelin şimdi Sekoya ağaçlarının merak edilen ilginç özelliklerine bakalım.

Sekoya ağaçları hakkında ilginç bilgiler:

  • Dünyadaki en kalın kabuğa sahip ağaç türüdür.
  • Devasa boyutlara sahiptir.
  • Karadeniz’in nemli toprakları, Sekoya için uygun olabilir.
  • Yalnızlıktan hoşlanıyor.Orman yangınları ve hastalıklar, sekoyalar için korkutucu değil.
  • Toprak altında sanıldığı kadar büyük değil.
  • ‘Manyak generalden’ adını alan bir sekoya ağacı vardır.
  • Asırlar boyunca yaşayabilir.
  • Dalının kopması ya da kesilmesi onların işine geliyor.
  • Bu kadar heybetli durabilmesinin nedenlerinden biri: Dünyadaki en kalın kabuğa sahip ağaç türü Sekoyalardır.

İçinden araba bile geçebilir: Devasa boyutlara sahiptir.

Sekoya Ağacı Hakkında Bilgiler

Sekoya ağaçlarının bu kadar ünlenmesindeki ilk özelliklerinden biri, gerçekten devasa boyutlara erişebilmesidir. Öyle ki, gövdesini kavramak için 12’den fazla sayıda insanın el ele tutuşması gerekebilir. Bugüne kadar kayıtlara geçmiş en uzun sekoya ağacı Hyperion olarak adlandırılan bir doğa harikasıdır. Hyperionun boyu 115 metredir ve bu yaklaşık iki tane Galata Kulesi’nin boyuna denktir. En geniş Sekoya ağacı ise adını, Amerikan ordusundaki ‘manyak’ olarak adlandırılan bir generalden alan General Therman ağacıdır. Bu ağaç 32 metre çapındadir ve içinden çok rahat şekilde büyük bir araba geçebilir.

Nemli ve serin toprak sever: Sekoya ağaçları Karadeniz’de yetişebilir.

Sekoya ağaçlarının anavatanı Kuzey Amerika’dır. Daha öncesinde Çin bölgesinde de görülmesine rağmen yetişmesine en elverişli alanlardan biri olan habitatı Kaliforniya’daki Sierra Nevada dağlarıdır. Sekoyalar, olgunlaşması oldukça sabır gerektiren bir ağaç türüdür. Fakat bu kadar geç olgunlaşmasına değecek şekilde de 2000-3000 yıl arası yaşayabilirler. Her yönüyle böylesine heybetli bir ağaç Türkiye’de de yetişebilir ancak boyut olarak anavatanındaki gibi olanlara erişemez. Nemli toprağı çok sevdiği için Türkiye’de Karadeniz bölgesinde yetiştirilebilir.

Asosyal bir ağaç: Sekoya ağaçları etrafında başka bir ağacın varlığından hoşlanmaz.

Evet, sekoyalar yalnızlıktan oldukça hoşlanır. Etrafında başka bir türde ağaç olmasını sevmez ve bundan dolayı yanındaki ağaçları çürütebilir. Devasa olmasına karşın toprağın altında o kadar da yer kaplamaz. Kökleri toprak derinine çok fazla inmiyor. Bununla beraber yerde kapladığı alan fazla büyüktür. Yanında başka bir ağacın olmasından hoşlanmaz çünkü toprak içerisindeki mineralleri başka ağaçlarla paylaşmak zorunda kaldığında gücü azalabilir ve hatta ölebilir.

Öldürmeyen acı güçlendirir: Sekoyalar için yangınlar ve hastalıklar korkutucu değil.

Orta çaplı bir orman yanıgınında, sekoyalar etrafındaki diğer ağaçlar kül olabilir ancak bu durum sekoyaların daha da güçlenmesine dahi sebep olabilir. Yangın sırasında ilk önce zemindeki çalılar ve ölü odunları tahrip eder. Dolayısıyla geriye fidanların gelişebileceği besin açısından oldukça zengin kül bırakır. Ormanla ilgilenen görevli insanlar, sekoyaların olduğu yangınları bir süre söndürmeye çalıştılar. Sonra baktılar ki sekoyalar eskisi gibi gelişmiyor. Bu durum yangının, sekoyalar için gelişmesine yardımcı bir etken olduğunu ortaya çıkardı.

Fırsat Ürünleri

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Özgür Demirtaş Twitter’dan İsyan Etti: ‘Hükümet Türkiye’yi Felakete Götürdü’

0
Prof. Dr. Özgür Demirtaş, hükümetin ekonomi politikasının Türkiye'yi felakete götürdüğünü belirtti. Demirtaş ayrıca AKP hükümetinin, Tansu Çiller hükümetini de geride bırakarak cumhuriyet tarihinin en...

Atatürk’ün İlk Görüşte Âşık Olduğu Dimitrina Kovaçev’e Kavuşamamasının Hüzünlü Hikâyesi

0
Günlük yaşamın içinden kimi normal süreci büyük isimlerle bağdaştıramayız. Örneğin; bir milletin kurtuluş mücadelesinin baş kahramanı, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün imkansız bir aşk...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-