KYK Borçlarının Geri Ödeme Tutarları Sosyal Medyada Gündeminde

KYK Borçlarının Geri Ödeme Tutarları Sosyal Medyada Gündem Oldu: 40 Bin TL Krediye 150 Bin Lira Borç! Bundan 1 ay önce birçok sosyal medya kullanıcısı, KYK borçlarını hesapladıklarında geri ödemelerinin aldıkları paradan misliyle daha fazla olduğunu görmüştü ve haliyle bu durum sosyal medyada büyük tepki yaratmıştı. KYK borçlarına gelen faiz bugün yine gündem oldu.

Hepimizin bildiği gibi her yıl milyonlarca öğrenci, hayallerini gerçekleştirmek için ülkenin dört bir yanından üniversitelere giriş yapıyor. Tabii ki yaşanan ekonomik sıkıntılar, öğrencilerin ekstra gelir için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sağlanan ‘yardımlara’ yönelmesine neden oluyor.

Ancak her öğrenciye burs çıkmayabiliyor. Bu durumla karşılaşan öğrenciler, mecburen geri ödemeli KYK kredilerine başvurmak zorunda kalıyor. Şimdi gelen haberler, ise bu yıl kredi almayı tamamlayan öğrencilere çıkan borçların beklenenden çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Bir yandan öğrenciyi bir nebze de olsa rahatlatırken diğer yandan geri ödemeli KYK borçları öğrencilerin hayatını altüst etmiş durumda. Ekonomik olarak zorlu süreçten geçtiğimiz bu koşullarda üstüne bir de “faizli” KYK borçları kara bulut gibi insanların tepesinde.

Sosyal medyada birçok kişi, aldığı KYK kredisinin geri ödemesi ile ilgili paylaşımlar yaptı. Yapılan paylaşımlarda borca getirilmesi tahmin edilen faizlerin oldukça yüksek olması da büyük tepki topladı. Geçtiğimiz sefer KYK kredileri gündem olduğunda bir öğrenci, anapara tutarının 32.415 TL olduğunu, toplam geri ödemenin ise 102.348 TL olduğu görmüştü. Ayrıca ‘Enflasyon Farkı Toplam Tutarı’nın 69.933 TL olması da büyük dikkat çekti. Yine benzer bir durum yaşanıyor.

Önceki sefer sosyal medyada KYK kredileri gündem olduğunda hesaplamalar, bir hesaplama sitesi üzerinden yapılmıştı, şimdi ise borçlar e-Devlet üzerinden çıktı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesindeki açıklamasına göre, aylık bazda ve izleye yıllardaki artış oranlarına göre ödenecek olan kredilerin, TÜİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışları uygulanmak suretiyle hesaplanacak olan tutar üzerinden geri ödenmesi gerekiyor.

KYK Kredi tutarının yaklaşık 3 katını geri ödeyeceklerini görenlerin paylaşımları şu şekilde:

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Survivor kim elendi, son eleme adayı kim oldu?

0
Survivor 2021’in dün akşam oynanan haftanın son dokunulmazlık oyununda Mavi ve Kırmızı takım arasında yine kıyasıya bir mücadele yaşandı. Bu dokunulmazlık oyununu kazanan aynı...

‘Aylarca Aç Kalırsak Vücudumuzda Neler Gerçekleşir?

0
Günümüzde maalesef bir gün içinde alması gereken kalori miktarını alamayan ve bu sebeple yeterli beslenemeyen milyarlarca insan var. Bu içeriğimizde söz konusu kişilerin nasıl...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-