Sağlıkta Şiddet Devam Ediyor: 50 Kişilik Grup Acil Servisi Bastı, Doktorlar Çalışamadı

Türkiye’de sağlıkta şiddet maalesef devam ediyor. Konya’da görev başındaki doktorun silahla öldürülmesi sonrasında dün akşam da Adana’da bir grup acil servisi bastı, hizmetler durdu.

Olay dün akşam Adana Çukurova Devlet Hastanesi Acil Servis’in meydana geldi. Yaklaşık 50 kişilik hasta yakını, ‘bizim hastamızla ilgilenmiyorsunuz’ diyerek sağlık çalışanlarını tehdit etti.

Hekim Birliği tarafından sosyal medyada yapılan açıklama şu şekilde;

“Adana Çukurova Devlet Hastanesi Acil Servis, yaklaşık 50 kişilik bir grubun basması sonucu çalışamaz hale gelmiş, can güvenliği olmayan hekimlerimiz, can güvenliği sağlanana ve yazılı beyanı tebliğ edilinceye kadar hizmetten çekilmiştir.”

Hasta başka hastaneye sevk edildi

Medyascope’a bilgi veren Hekim Birliği Çukurova Devlet Hastanesi Temsilcisi Uzm. Dr. Işıl Bilal olayı şöyle anlattı:

“Yaklaşık 50 kişi hastaneyi basıp doktorları ‘Bizim hastamız ölüyor hastamızla ilgilenmiyorsunuz’ diyerek tehdit ediyor. Hekimler hastayla zaten ilgilenmiş tomografisi çekilmiş sadece evrak işlerini yapın diye söylenmiş. Hasta yakınları kızıp sağa sola saldırınca polis geliyor. Hasta yakını başka bir hastaneye (Balcalı’ya) sevk ediliyor ve hasta yakınları da sonradan dağıldı. Şu an burada polis var fakat hekimler hayati tehlikemiz var diye korkuyorlar. ‘Hasta yakınının tekrar gelip gelmeyeceğini nereden bilelim veya onların içinden biri olup olmayacağını nasıl bilebiliriz’ diyorlar ve haklılar. Şu an polis eşliğinde hasta bakılıyor.”

DOKTORLAR KENDİLERİNİ ODALARINA KİLİTLEDİ

Yaralı yakınlarının saldırıları üzerine Acil Servis’teki tüm doktorlar can güvenliklerini sağlamak için hizmet vermeyi bırakıp kendilerini doktor odasına kilitledi. Bu sırada koridorda bulunan yaralı yakınları doktorlara ve görevlilere ölüm tehditlerini sürdürürken hastaneye zarar vermeye devam etti.

Acil Servis’te doktorlara ve diğer sağlık görevlilerini yönelik saldırı üzerine Sağlık Bakım Hizmet Müdürü, Nöbetçi İdari Hekim ve Başhekim tarafından emniyet müdürlüğü aranarak yardım istendi. Yardım üzerine hastaneye gelen polisler güçlükle saldırgan yaralı yakınlarını sakinleştirip Acil Servis dışına çıkarttı. Olayların durulması üzerine doktorlar ve diğer sağlık görevlileri sağlık hizmeti vermeye devam edebildi.

Doktorlara ve diğer sağlık görevlilerine yapılan saldırının ardından Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Halil Nacar hastaneye giderek başhekim, hastane idarecileri ve nöbetçi personellerden bilgi aldı.

SALDIRIYI KINADILAR

Çukurova Devlet Hastanesi’nde doktorlara ve sağlık görevlilerine yönelik yapılan saldırı üzerine Hekimler Birliği ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şubesi saldırıyı kınadı.

Hekimler Birliği’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda; “Adana Çukurova Devlet Hastanesi Acil Servis, yaklaşık 50 kişilik bir grubun basması sonucu çalışamaz hale gelmiş, can güvenliği olmayan hekimlerimiz, can güvenliği sağlanana ve yazılı beyanı tebliğ edilinceye kadar hizmetten çekilmiştir” denildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şubesi Resmi Twitter Hesabı’ndan yapılan paylaşımda “Çukurova Devlet Hastanesinde hasta yakınları camı çerçeveyi indiriyor, “o doktoru öldürmezsem adam değilim” dediği herkes tarafından duyulan bir hasta yakını da var ve bir tane bile gözaltı yok! Arkadaşlarımız hizmetten çekilme hakkını kullandı.”denildi.

Moon Bilişim Asansör Reklam Fiyatları

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Et ve Süt Kurumu Duyurdu: Kırmızı Ete Büyük Zam!

0
Et ve Süt Kurumu kırmızı ete zam yaptı. Buna göre; 1 kg kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya, 1 kg kuşbaşının fiyatı da 62,50...

Bir Başladığında Durmak Bilmeyen Hıçkırığın Sebepleri Nedir, Nasıl Geçer?

0
Bazıları bizi hiç zorlamadan geçip giderken bazıları saatler sürer. Kesin olan şu ki, hıçkırık her haliyle rahatsızlık verici bir durumdur. Gelin hıçkırığın neden olduğu...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-