Küçük Ortak, FETÖ’yü Sorunca Bakan Elvan “Sırrın İfşası” Gerekçesiyle Açıklamadı

AKP’li Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türkiye’deki mali ayağına ilişkin MASAK tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi almak isteyen Cumhur İttifakı’nın küçük ortağının sunduğu soru önergesine “sırlar ifşa edilmez” diyerek yanıt verdi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre MHP Milletvekili Taner Osmanoğlu, MASAK’ın FETÖ çalışmalarına ilişkin TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesine yanıt alamadı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “sırrın ifşası”nın yasak olmasını gerekçe göstererek MASAK’ın FETÖ’ye dair çalışmaları hakkında bilgi paylaşmadı.

MHP’li Osmanoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın yanıtlaması talebiyle sunduğu yazılı soru önergesinde, FETÖ’nün ABD’de reklam panolarında yayımlattığı Erdoğan karşıtı ilanları anımsattı. Osmanoğlu, “Bu görsellerde reklam maliyetlerinin Türkiye’deki örgüt üyelerinden temin edildiği ifade edilmiştir. Şimdiye kadar çok değerli çalışmalara imza atan MASAK’ın bundan sonra da hassasiyetle FETÖ’nün mali ayağına ilişkin çalışmalarını devam ettireceğine inancımız tamdır” dedi.

Osmanoğlu söz konusu önergesinde, “2020 yılında, FETÖ para trafiği içinde tespit edilen finansal işlem sayısı kaçtır” ve “FETÖ para trafiği içinde gerçekleştirilen ve tespit edilen finansal işlemler kapsamında askıya alınan para miktarı ne kadardır?” diye sordu.

SIRRIN İFŞASI

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, önergedeki sorulara yanıt vermedi. Elvan, cevap metninde, “Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı tarafından 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 231’inci maddesinde belirtilen görev ve yetkiler kapsamında gerekli çalışmalar yürütülerek çalışmaların sonuçları yetkili makamlara iletilmektedir. Yürütülen çalışmaların mahiyet ve detayına dair bilgilerin açıklanması, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’un 22’nci maddesi uyarınca, ‘sırrın ifşası’ kapsamında yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Bakan’ın oğlu ile Hilal Kaplan TRT yönetimine girdi!

0
TRT'ye yönelik atamalar ve yönetim yapısına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Görev süresi sona eren TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'in yerine Mehmet Zahid Sobacı...

Meta Mühendisleri, Metaverse Evrenin Fizikte Devrim Yaratması Gerekiyor

2
Eski adıyla Facebook, yeni adıyla Meta’nın donanım mühendisleri; Metaverse’in kurulmasının önünde zorlu engeller bulunduğunu belirtti. Ancak bu engeller Mark Zuckerberg’ün ifade ettiği gibi zamanla...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-