Tüm dünyayı korkutan gelişme! İlk kez insanlarda tespit edildi

Rusya, H5N8 tipi kuş gribi virüsünün kümes hayvanlarından insanlara geçen ilk vakasının tespit edildiğini açıkladı. Kuş gribinin diğer varyantlarının zaman zaman insanlara bulaştığı görülüyor. Ancak bu, H5N8 türüne ait insanlarda tespit edilen ilk vaka olma özelliğini taşıyor.

Rus yetkililer, ülkenin güneyindeki bir kümes hayvanı tesisinde çalışan yedi işçiye virüsün Aralık ayında görülen salgının ardından bulaştığını söyledi.

We were making our way to the Rila Mountains, where we were visiting the Rila Monastery where we enjoyed scrambled eggs, toast, mekitsi, local jam and peppermint tea.

Kuş Gribi Virüsü

Rusya’nın tüketici sağlığı düzenleme kurumu yetkilisi Anna Popova, “Yedi kişinin tamamı… şu anda kendilerini iyi hissediyor” dedi.

Popova, enfeksiyonun yayılmasını durdurmak için hızlı bir şekilde yeterli önlemlerin alındığını aktardı.

Popova, bu virüs türünün henüz insanlar arasında bulaşma belirtisi olmadığını belirterek, vakanın Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bildirildiğini de sözlerine ekledi.

Rusya’daki Vektor laboratuvarının virüsü taşıyan işçilerden alınan genetik materyali izole etmeyi başardığını belirten Popova, bunu “önemli bilimsel keşif” olarak tanımladı.

Popova, “Virüsün henüz insandan insana bulaşma kabiliyetine sahip olmadığı bir dönemde bu mutasyonların tespit edilmesi, hepimize ve tüm dünyaya, olası mutasyonlara karşı hazırlıklı olma ve yeterli karşılığı vermek için zaman tanıyor” dedi.

Açıklamada ayrıca, Rus bilim insanlarının bu aşamadan sonra bu virüsle ilgili test sistemleri geliştirmek için çalışmaya başlayabileceği belirtildi.

Kuş gribinin diğer varyantlarının zaman zaman insanlara bulaştığı görülüyor. Ancak bu, H5N8 türüne ait insanlarda tespit edilen ilk vaka olma özelliğini taşıyor.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
KaynakHürriyet
- Reklam-

Elon Musk, ‘Dünyanın En Zengin İnsanı’ Unvanını Elinden Aldığı Jeff Bezos’u...

0
Elon Musk ile Jeff Bezos arasındaki sürtüşmelere bir yenisi daha eklendi. Jeff Bezos'un Amazon'un dünyanın en başarılı şirketlerinden biri olduğunu söylediği paylaşımı yanıtlayan Musk,...

Bitcoin’den Kazandığı Parayla 20 Okul İnşa Edecek

0
El Salvador, Bitcoin'den Kazandığı Parayla 20 Okul İnşa Edecek Bitcoin'i resmi para birimi olarak kullanıma sokan ilk ülke olan El Salvador, bugüne kadar Bitcoin ile...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-