Eski Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın sızan fotoğrafı ve düşündürdükleri

Berat Albayrak’ın, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ile İstanbul Süleymaniye’de görüşmesi kulisleri hareketlendirdi.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın hâlâ bu bakanlıkta görevde olan bakan yardımcısıyla yemek yerken çekilen fotoğrafı, piyasalar ve Ankara’da spekülasyonlara neden oldu. Albayrak döneminde atanan ve hâlâ etkili olan Nureddin Nebati’nin, mevcut Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan tarafından istendiği halde görevden alınamamış olması, fotoğrafın önemini artırıyor. Her şeyden önce fotoğrafın bilerek mi sızdırıldığı yoksa bir gazetecilik ürünü mü olduğu tartışma konusu. Bazı yorumlarda fotoğraftaki pozisyonların doğal olmadığı, yani poz verildiği belirtilirken, bu da fotoğrafın bilerek sızdırıldığı argümanını güçlendiriyor.
Eğer sızdırıldıysa Albayrak açısından “Bakanlığın işlerinde hâlâ devredeyim” mesajı taşıyacağı açık. Bakanlıktan alındıktan sonra uzun süre kameralardan uzak duran Albayrak, bilerek bu fotoğrafa izin verdiyse o zaman iş âlemi başta olmak üzere tüm ilgili kesimlere “İşlerin içindeyim, ona göre davranın” mesajı vermiştir. Ayrıca bilinçli poz verildiyse Albayrak’ın “Yakında işleri resmen devralabilirim” mesajı vermiş olabileceği de konuşulanlar arasında. Konuştuğum kişilerin Albayrak’ın göreve yeniden getirilmesine ihtimal vermediğine şahit oldum. Ancak “işlerin içindeyim mesajı” vermiş olabileceğini söyleyenlerin sayısı fazla.
TEAMÜLLER YERLE BİR

Eğer normal bir gazetecilik yoluyla fotoğraf gündeme geldiyse özellikle Bakan Elvan tarafından çok rencide edici bir durumun oluştuğu söylenebilir. Zaten Nebati gibi Albayrak döneminden kalan üst düzey yöneticilerin Elvan’ın talimatı dışında faaliyet gösterebildikleri, özellikle bazı danışmanları kanalıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi ve görüş verdikleri biliniyor. Elvan’ın da bu durumun farkında olduğunu biliyoruz.

Normal bir dönemde olsa bir bakan görevden alındıktan sonra hâlâ görevde olan çalışma arkadaşlarıyla görüşmekten idareye sıkıntı vereceği için özellikle kaçınır. Görevi devam eden üst düzey yöneticiler de eski bakanlarıyla görüşmek istemezler. Eğer acil bir durum olursa o zaman mevcut bakana danışıp, eğer izin verirse eski bakanla konuşurlar.

Ancak mevcut uygulamada tüm idari ve bürokratik teamüller altüst olduğu için eski bakan da hâlâ görevde olan üst düzey yöneticiler de teamüllere uyma gereğini hissetmiyorlar. Her şey kanına bağlı olduğu, bakanlar birer bürokrat gibi görüldüğü için bürokratlar da sadece “Cumhurbaşkanı’nın hoşuna gideceğini düşündükleri”ni yapma yolunu seçiyorlar.

Yılların bürokratı Elvan’ın zaten sıkıntılı olan durumu, hangi amaçla çıktığından bağımsız olarak bu yemek fotoğrafıyla iyice ağırlaşmıştır, morali bozulmuştur diye tahmin ediyoruz.
Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

EBA Giriş, Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır? EBA Ders Programı

0
Tam kapanma kısıtlamasının sona ermesiyle 17 Mayıs itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlan genelge ile öğrenciler uzaktan eğitim ile derslerine devam ediyorlar. İlkokul, Ortaokul...

Hindistan’da Covid-19 ölümlerinde rekor kırıldı

0
Hindistan, 400 binden fazla yeni vaka görülen ilk ülke olmasından bir gün sonra, koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yanaki en çok sayıda ölümün görüldüğü ülke...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-