İkinci el telefon Piyasasında KDV, yüzde 1’e indirildi

Cep telefonlarının yenilenmiş ürün olarak satılmasına yönelik altyapı ve mevzuatın tamamlanarak uygulamaya başlamasının ardından, bu tür ürünlerin satışına yönelik KDV ayarlaması geldi. Yüzde 18 olan KDV oranı sektörün de talepleri doğrultusunda yüzde 1’e indirildi.
Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yüzde 1 KDV uygulanan 1 sayılı listeye “21 Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu sıra kapsamında teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmez),” satırı eklendi.

Kararla bu ürünlerdeki KDV yüzde 1’e inerken, bu ürünlere ilişkin üstlenilen KDV ise iade edilmeyecek.

Yenilenmiş ürün ne demek?

Yenilenmiş cep telefonu; farklı nedenlerden dolayı sıfır ambalajından çıkarılan telefonların yazılımsal, donanımsal ve kozmetik olarak yenilenmesinin ardından tekrar satışa sunulması olarak tanımlanabiliyor.
Bu telefonların tanımı, Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan yönetmeliğe göre yapılıyor.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

iPhone 13 Sonrası ‘Eski’ iPhone’ların Fiyatları Nasıl Değişti?

1
Apple, iPhone 13 lansmanını resmen gerçekleştirdi. Şirket tarafından yapılan açıklamaların en dikkat çeken yanı, yüksek fiyat beklentilerinin boşa çıkmasıydı. Peki bu durum, iPhone 12,...

Facebook’ta ücretli abonelik dönemi başladı!

0
Facebook Community Summit etkinliğinde sosyal ağ platformu yeni birtakım özelliklerini duyurdu. Bu seçenekler platform bünyesindeki grupları yönetmeye dair yeni araçları içeriyor. Bu noktada grup...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-