NASA, 24 İlahiyatçı İşe Aldı: Amaç, İnsanların Uzaylılara Nasıl Tepki Vereceğini Öğrenmek

NASA, uzaylıların varlığının açıklanması durumunda insanların nasıl tepki verebileceğini öğrenmek için 24 ilahiyatçı görevlendirdi. NASA, bundan önceki yıllarda da benzer çalışmalarda bulunmuştu.

Kimi insanlar uzaylıların varlığını kabul ederken, kimileri bu fikre karşı çıkıyor. Peki bir tarafın beklediği, diğer tarafınsa beklemediği şey gerçekleşir ve uzaylıların varlığı dünyaya açıklanırsa insanlık, buna nasıl tepki verecek? İşte bu sorunun cevabı, NASA tarafından aranmaya başladı. Fakat NASA, bu tepkinin özellikle dinsel boyutunu düşünüyor gibi duruyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanların diğer gezegenlerde akıllı yaşamın var olduğu haberlerine nasıl tepki vereceğini anlamaya yönelik Teolojik Araştırma Merkezi ilahiyatçılarına danışmada bulundu. İnsanlığın tepkisini öğrenmek isteyen NASA’nın projesine yardım etmek üzere 24 ilahiyatçı görevlendirildi.

Astrobiyoloji ve teoloji bir arada

Henüz yeni başlayan proje hakkında tek paylaşılan detay, proje için görevlendirilen ilahiyatçılar arasında yer alan Dr. Andrew Davison tarafından sunuldu. Davison, teoloji ve astrobiyolojinin 150 yıldır popüler bir konu olduğunu açıkladı. Ayrıca 2022 yılında çıkacak ‘Astrobiyoloji ve Hristiyan Doktrini’ kitabında son projeye de yer vereceğini ifade etti. Davison, buradaki en önemli sorunun Mesih’in birçok birden çok olduğu fikrine nasıl cevap verileceği olduğunu söyledi.

Bunun yanı sıra Davison’ın henüz çıkmayan kitabı, dünya dışı varlıklar bulunması durumunda “çok sayıda insanın rehberlik için dinlerinin geleneklerine döneceğini” ve bunun “insan yaşamının konumu ve onuru için” ne anlama geldiğini bildiğini de ifade ediyor. Son olarak Davison, “Yabancı yaşamın tespiti on yıl içinde veya yalnızca gelecek yüzyıllarda gelebilir veya hiç gelmeyebilir, ancak gelirse ve nerede olursa olsun, sonuçları önceden düşünmek faydalı olacaktır.” ifadelerine yer veriyor.

Bu aslında NASA’nın teologlarla yaptığı ilk çalışma değil. 2017 yılında yapılan farklı bir çalışma, dindarlık ile dünya dışı zekaya olan inanç arasındaki bağları göstermişti. Buna göre anlam bulma konusunda güçlü isteğe sahip olan ancak belirli bir dine bağlılığı düşük olan kişilerin, uzaylıların var olduğuna inanma olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuştu.

Binance Üye Ol!

Fırsat Ürünleri

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Türksat 5B uydusu uzaya fırlatıldı [Video]

0
Türksat 5B uydusu, SpaceX şirketine ait Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral üsttünden başarıyla uzaya fırlatıldı. Planlandığı gibi fırlatılma,...

Chelsea-Manchester City: İngiltere’de ‘Şampiyonlar Ligi finali İstanbul yerine ülkemizde oynansın

0
29 Mayıs'ta İstanbul'da oynanacak olan Şampiyonlar Ligi finali, iki İngiliz takımının finalde karşılaşacak olması nedeniyle Ada'da tartışılıyor. Manchester City-Chelsea finalinin, koronavirüs vaka sayısının yüksek...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-