Bebeklerde Pişik Neden Olur? Pişiği Geçirmenin En Etkili Yolları

Pişik oluşumunun bir çok nedenleri bulunuyor ve genellikle bebekler daha sık görülmektedir. Bebeğinizin genital temizliklerine ne kadar dikkat etseniz de pişik ile karşılaşabilirsiniz. Peki bebeğinizin mutluluğu ve sağlığı için bu pişiklerden nasıl kurtulabilirsiniz ? Tüm merak ettiklerin için yazımıza göz atın!

Pişik Nedir ?

İdrar içerisinde bulunan Üre miktarının genital bölge de tahriş oluşturmadığı uzmanlarca belirtiliyor. Genital bölge de pişiğe olmanın asıl sebebi nemli ve sıcak bölgeleri seven bakterilerin oluşması ile nemli bölge de bakterilerin çoğalması ve bu bakteri türünün de oluşturduğu amonyak pişik oluşumuna yol açmaktadır.

Özellikle nemli bölgeleri seven bakteriler bebeklerimizin farklı eklem yerlerinde hızlı bir şekilde çoğalarak kızarıklık oluşmasına neden olur.

Bebeğinizin cildini korumak için anneler bir çok farklı krem kullanıma başvuruyor. Pişik oluşumunun tedavisi olarak farklı ve yöntemler var. Burada asıl önemli olan pişik oluşumunu erken fark etmektir. Hareket artışı ile kızarıklık kendini şiş bir hal alabilir ve acılı bir süreç başlayacaktır.

Bebeğinizin rahatsız olmasına yol açan pişik zaman zaman uzun uykusuz gecelere sebebiyet verecektir. Burada düzenli kontrol ile bebeğinizin altının kuru şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Pişik neden oluşur?

  • En çok karşılaşılan bebeklerin bezlerinin uzun süre nemli ve ıslak kalması bulunuyor. Bunun önüne geçmek için ise bebeklerin altını sık sık kontrol edebilirsiniz.
  • Bebeğiniz kullandığınız ıslak mendiller karşı alerjik olabilir bu neden paraben , parfüm vs içermeeyen temizlik ürünlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Bebeğinizin beslenme şeklini değiştirmeniz ishal olmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple pişik oluşabilir.
  • Bakteri ve mantar gibi enfeksiyonlar da bebeklerin genital bölgelerinde pişik oluşumuna yol açar.
  • Sıcak havalarda daha sık görülen pişik en çok sürtünme yerlerinde görülür. Terleme de bu sebeple pişik oluşumunu artırır.
  • Genetik hastalıklar ve çinko eksikliği de pişik ve tahriş oluşumunu tetikleyebiliyor.
  • Bebek bezleri bebekler büyüdükçe farklı numaralarda kullanılır. Kilonun baz alınarak seçildiği bebek bezleri bebeğe doğru bir şekilde giydirilmelidir. Fazla büyük ya da küçük gelen bebek bezleri de sürtünmeyi artırdığı için pişik için ortam yaratabilir.

Uyumayan Bebekler

Pişik Nasıl Geçer ?

Bebeğinizi rahatlamak ve oluşan pişikleri tedavi etmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Yanlış krem kullanmak pişikleri tedavi etmektense kullanım aralığında hiç bir etki göstermeyebilir. Annelerin karşılaştığı sorulardan pişiklere karşı doktorlardan tavsiye almalısınız.

Kullandığınız bezlerden dolayı pişik oluşan bebeklerde özellikle tahrişe sebep olan parfüm içerikli ürünler pişik riskini artırır. Bunun yerine doğal ve pamuklu bez kullanmanız daha uygun olacaktır. Aynı zamanda genital bölge temizliğinde kullandığınız ıslak mendillere dikkat etmelisiniz. Paraben içermeyen, su ve pamuktan üretilen ıslak mendil seçilmelidir. Bebeğinizi kimyasal içerikli her maddeden korumanız gerekir. Düzenli olarak bez kontrollerini yaparak bebeğinizin altının kuru olduğundan emin olun. Bebeğinizin mışıl mışıl uyuduğunu görmek günlük oyun hayatını da olumlu etkileyecektir.

Bebeğiniz için kıyafet seçimleri de en az temizlik kadar pişik oluşumu için önemli. Öncelikle bebeğinizin hızla büyüdüğünü aklınızda tutarak kıyafetlerini doğru bedende aldığınızdan emin olmalısınız. Dar kesim kıyafetler de cilt üzerinde tahrişe ve kızarıklığa yol açabilir.

Beslenme yönünde ise çinko eksikliğinin pişik oluşumunu tetiklemektedir. Bebek genital temizliğinde hava alan bebek bezleri kullanmak önemli olsa da bu bölgeyi zaman zaman havalandırmak da tavsiye edilir. Bebeklerin beslenme düzenine dikkat etmek ve yeterli miktarda su tükettiklerini sağlamak da pişik oluşumunu engellemek de yardımcı oluyor.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
1
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Afrika’nın keşfedilmemiş Angola’da bölgesine mucizevi yolculuk

0
Afrika'nın en az ziyaret edilen bölgelerinden birini görmek için bir geziye çıkıyoruz. Biyolojik çeşitliliğin olağanüstü olduğu bir yer ve bu bölge aynı zamanda UNESCO...

League of Legends Yeni Hiçlik Şampiyonu Bel’Veth ile Dengeler Değişiyor

0
LoL'ün Yeni Hiçlik Şampiyonu Bel'Veth ile Dengeler Değişiyor: İşte 'Hiçlik Evreni' Hakkında Bildiklerimiz ve Evrenin Tüm Şampiyonları. League of Legends, evreninin hikayelerine oldukça önem...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-