Dolar Kurundaki Düşüş Hakkında Şok İddia: ‘Merkez Bankası 7 Milyar Dolar Sattı’

Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından düşen dolar kurunun Merkez Bankası’nın 7 milyar dolar sattığı için düştüğü iddia edildi.

Pazartesi akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “Kur korumalı TL mevduat” sisteminin ilanı ile 18 TL’ye kadar yükselen dolar kuru 12-13 TL seviyelerine inmişti. Bu düşüşün nedeninin Cumhurbaşkanı’nın sunduğu sistem olduğu söylense de farklı cephelerden farklı iddialar ortaya atıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşım ile Merkez Bankası’nın 7 milyar dolar sattığını iddia etti. İddianın kaynağı ise gazeteci Uğur Gürses’in kaleme aldığı yazı.

“Arka kapıdan döviz satıldı”

Dolar Yükselişi

Uğur Gürses’in paylaştığı Merkez Bankası döviz provizyonu tablosu

Faik Öztrak, paylaşımında “Dolar nasıl düştü? Anlaşılan yine arka kapıdan döviz satarak. 20-21 Aralık’ta TCMB’nin net döviz pozisyonunda 6 milyar dolarlık erime var. TCMB son doğrudan müdahalesini 17 Aralık’ta yaptı. İki günde bu dolarlar nasıl satıldı? Unutulmasın, “Gizlide gebe kalan, Aşikarda doğurur.” diyerek Merkez Bankası’nın döviz provizyonunu paylaştı.

Uğur Gürses ise haberinde, pazartesi günü Merkez Bankası’nın 3.5 milyar dolar, salı günü ise 3.4 milyar dolar sattığını söyledi. Gürses, haberinde; “Kaynaklarım kamu bankalarının yaptığı gibi bazı özel bankaların da ‘arka kapı’ operasyonlarına girmeye ‘ikna edildiğini’ anlatıyor.” diyerek özel bankaların da bu döviz satımında görev aldığını iddia etti. Uğur Gürses aynı zamanda Merkez Bankasının 1 aralık-21 aralık tarihleri arasındaki günlük döviz provizyonunu da paylaştı. Paylaşılan tabloda 20 ve 21 aralık tarihlerinde toplamda 6.9 milyar dolarlık bir eksilme olduğu görülüyor.

Paylaşılan tabloda 20 ve 21 aralık tarihlerinde toplamda 6.9 milyar dolarlık bir eksilme olduğu görülüyor.

Fırsat Ürünleri

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

1100 TL pandemi yardımı ne zaman yatacak? Sosyal yardım parası ödemesi...

0
Corona virüs salgını sebebiyle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1100 TL sosyal yardım parası verecek. Peki yardım başvurusu nasıl yapılır?...

Fox, X-Men Cihanında Geçen The Gifted’ı İptal Etti

0
Marvel'ın X-Men cihanında geçen imali The Gifted, 2 Ekim 2017'de başladığı birinci döneminin akabinde 26 Şubat 2019'da son ...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-