Akbank’ın Tüm Sistemleri Devre Dışı Kaldı Siber Saldırı İddası

Türkiye’nin en büyük bankalarından Akbank’ın mobil ve internet bankacılığı dahil neredeyse tüm hizmetlerine erişim sağlanamıyor. 6 Temmuz sabah saat 08:00’den itibaren başlayan kesintilerin siber saldırı kaynaklı olduğu iddiası var.
Downdetector.com verilerine göre Akbank’ın sistemleri bugün tamamen devre dışı kaldı. Siber saldırı nedeniyle yaşandığı iddia edilen kesintiler sırasında Akbank müşterileri mobil ve internet bankacılığı başta olmak üzere, ATM sistemlerine de erişim sağlayamadılar

Kredi kartı işlemleri dahil herhangi bir işlem yapamayan müşteriler, Twitter ve Downdetector üzerinden yaşadıklarını sorunu dile getirdiler.

6 Temmuz saat 08:00’den itibaren Downdetector’e yapılan bildirimlerin sayısı 762’ye kadar ulaştı:

Akbank‘tan yaşanan kesintilerin nedenine ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi. Konuyu yakından takip ediyoruz, gelişmelerden sizler haberdar edeceğiz.

Paramedya’da yer alan habere göre, sabahın ilk dakikalarından itibaren milyonlarca Akbank müşterisi internet şubesine girememişti. Banka müşterileri aynı zamanda ATM’den işlem yapamamıştı. Bireysel müşterilerin yanı sıra kredi kartı pos cihazlarının da çalışmaması ticari hayatı sekteye uğrattı.

Akbank’tan açıklama geldi. Sistem neden çöktü

SİBER SALDIRI DEĞİL

Saat 10.10 itibariyle bankanın sistem sorunu tamamen giderildi. Akbank yaşanan sorun ile ilgili gerek KAP’a gerekse basına bir açıklama yapmaz iken, alınan ilk bilgilere göre, yaşanan bir siber saldırı değil sadece sistemlerdeki arıza.

TEKNOLOJİ ÖDÜLLÜ BANKA

Türiye’nin en iyi bankası ödülü de alan Akbank’taki bu büyük sistem çökmesi Türk bankacılık sisteminin teknolojik yatırımlarının sorgulanmasına neden oldu. Bankacılık sektörü dijitalleşme ile insan faktörünü azaltmayı hedefliyor. Bu konuda en büyük yatırımı da Akbank yapıyor. Bu yatırımlarından dolayı Akbank bir çok kuruluştan teknoloji ve dijital ödülü almıştı.
Euromoney’nin “Awards for Excellence – Mükemmellik Ödülleri ” kapsamında Akbank “Dünyanın En İyi Dijital Bankası” seçilmişti. Akbank aynı zamanda “Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Dijital Bankası” unvanını da aldı.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Dünyaca ünlü oyun, geçici süreyle ücretsiz oldu

0
Yeni yıla az bir zaman kala, büyük şirketler kampanya yapmaya şimdiden başladı. Epic Games başta olmak üzere Steam, PlayStation gibi dijital oyun mağazaları yılbaşına özel...

Kısa çalışma ödeneği nedir, nasıl hesaplanıyor?

0
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak şekilde uzatılacağını açıkladı. Erdoğan, turizm sektörü temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından "Toplantımız...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-