Altında hızlı artış gram fiyatı yüzde 56 oranında arttı

Altının gram fiyatı, 2020’de yüzde 56,4 artarak 19 yılın en yüksek kazancını sağladı. Analistler altının ons fiyatının 2021 yılında da yukarı yönlü hareketine devam edebileceğini söyledi.

Küresel piyasalarda yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle artan risk algısı, salgın nedeniyle merkez bankaları ve hükümetlerce alınan trilyonlarca dolarlık önlemler, ABD ile Çin arasında devam eden gerginlik, ABD iş gücü piyasasının sıkıntılı durumu ve salgında ikinci dalga endişeleri, altın fiyatlarının 2020 yılında kayda değer bir şekilde artmasına neden oldu.

We were making our way to the Rila Mountains, where we were visiting the Rila Monastery where we enjoyed scrambled eggs, toast, mekitsi, local jam and peppermint tea.

Gram Altın Fiyatı Yükselişi

2020’de 540,6 lirayla rekor seviyeye çıkan altının gram fiyatı, yılı yüzde 56,4 artışla 454,1 liradan tamamlayarak 19 yılın en yüksek kazancını sağladı. Altının gram fiyatı, 2001 yılında yüzde 119,1 değer kazanmıştı.

Analistler, geçen yıl merkez bankalarının faiz indirimlerine devam etmesi, risk iştahındaki bozulmalar ve Kovid-19’a ilişkin endişelerin sürmesinin altının ons fiyatını yukarı yönde desteklediğini, yıl içinde dolar/TL’deki yükselişlerin de altının gram fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına neden olduğunu söyledi.

Merkez bankalarının faiz indirimleri ve bol likidite, geçen yıl altının ons fiyatının yükselmesine neden oldu.

Analistler, 2020 yılında küresel ekonomideki belirsizliklerin de altının ons fiyatını yukarı yönlü etkilediğini söyledi.

Kovid-19 nedeniyle yıl sonuna doğru kısıtlamaların tekrar artması risk algısını yükseltirken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aralık ayında faizlerde değişiklik yapmamasına karşın Fed Başkanı Jerome Powell’ın, risklere vurgu yaparak mali yardımların önemine dikkati çekmesi altının ons fiyatını destekledi.

Analistler, İngiltere’de Kovid-19’un yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türünün ortaya çıkması ve ABD’deki 900 milyar dolarlık teşvik paketinde anlaşmaya varılmasının da altının ons fiyatının yükselmesine sebep olduğunu aktardı.

Gram Altın Fiyatı

“Altının onsu, 2021 yılında da yukarı yönlü hareketine devam edebilir”

Commerzbank Enerji, Tarım ve Değerli Metaller Analisti Carsten Fritsch altının ons fiyatının 2021 yılında da yukarı yönlü hareketine devam edebileceğini söyledi.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
KaynakPosta
- Reklam-

Xiaomi ‘MSA Durduruldu’ Hatası Nasıl Çözülür?

0
Xiaomi Cihazlarda Saç Baş Yolduran ‘MSA Durduruldu’ Hatası Nasıl Çözülür? Xiaomi’nin sistem içi reklam hizmeti olan MSA, son zamanlarda özellikle Redmi Note 9 model akıllı...

Kısa çalışma ödeneği nedir, nasıl hesaplanıyor?

0
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak şekilde uzatılacağını açıkladı. Erdoğan, turizm sektörü temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından "Toplantımız...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-