Bakan Lütfi Elvan açıkladı: Kripto paralarla ilgili vergi çalışması da yapılıyor

Bakan Lütfi Elvan açıkladı: Kripto paralarla ilgili vergi çalışması da yapılıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın açıklaması şu şekilde;

Isınan hava ile birlikte kovidin etkisinin azalacağını düşünüyorduk. Ekonomik boyut değil sosyal boyut açısından da hiç görmediğimiz bir şeyle karşı karşıya kaldık.

Salgın başladığından beri 114 milyon insan işsiz kaldı. Sorunları tüm ülkeler yaşadılar.

Borçlanma devam ediyor. Dünya bu problem ile yüzleşmek zorunda. Ülkeler nasıl bir davranış içerisinde olacak? BU1—2 yıllık süreçte çözülecek değil. Sadece borçlanma değil kalıcı norm şekilleri ile karşı karşıyayız. Turizm ulaştırma sektörlerinde bunları görebiliyoruz. Yarın farklı bir vaka ile karşı karşıya kalmayacağımızın garantisin kimse vermez. BU tür riskler söz konusu.

KRİPTO PARALAR İÇİN DÜZENLEME

Biz tüketiciyi korumak zorundayız. Terörün finansmanını ve kara para aklama gibi durumları önlemek için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Gerekli çalışmalarımızı yaptık. Küresel ölçekte bu platformların denetlenmesine yönelik, alım satım işlemlerini yapanların kimler olduğuna yönelik tedbirleri ülkeler almaya başladı. Bizim de taslak bir çalışmamız var. Bir kanun teklifi muhtemelen olacak. Biz gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık.

Merkez Bankamızın düzenlemesinden sonra MASAK’ın bu platformlara yönelik denetleme yetkisi yoktu. Süratle düzenlememiz yaptık ve yetkiye verdik. Bu yetki çerçevesinde bir rehber hazırladık ve bu platformların uyması gereken kurallar neyse bunu belirledik. Uymamaları halinde ne kadar ceza ile karşı karşıya kalacağını ortaya koyduk. Bu platformlar mutlaka alım satım işlemleri yapanların bilgilerin MASAK ile paylaşacaklar. MASAK’ın her türlü bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var. Bu platformların uyması gereken ilkeler nelerdir? Özelikle örneğin şüpheli bir müşterisi var işlem yapan bunu bildirmekle yükümlü kıldık. Ve 10 bin liranın üzerinde işlen yapanları 10 gün içerisinde MASAK’a bildirme zorunluğu getirdik. MASAK’ı tam anlamıyla yetkilendirdik. Sadece MASAK ile yetmiyor tabii. MASAK dışında da yapılması gereken düzenlemeler var. SPK BDDK ve Gelir Dairesi Başkanlığımız var. Biz ne yaptık, bir bakan yardımcımızın başkanlığında iki aydan beri çalışıyoruz konu üzerinde. Sürekli olarak arkadaşlarımız bir araya geldiler toplantılar yaptılar, dünyadaki uygulamalara baktılar. Bu konuyla ilgili uzman kişilerle bir araya geldiler. Onların görüşlerin aldılar ve taslak çalışmasın yaptık.

Kripto varlık çeşitlerinin tanımlanması ilk önce yapmamız gereken şey. BU platformların yükümlülükleri ne olacak. Bu platformların uyması gereken esaslar belerdir. Bunların ortaya konulması gerekiyor. Yine bu platformların müşterilere karşı sorumlulukları neler olacak.

Bu alanların tamamı dünyada çalışılan alanlar. Diğer gelişmiş ülkelerin çalıştığı alanlar. Bu konuda hızlı gitmemin önemli olduğunu düşünmüyorum sağlam ve dikkatli gitmemiz lazım. Çünkü bunu merkezi bir yapısı yok.  Çok daha temkinli olmak gerekiyor.

Hiçbir vatandaşımızın kendini riske atabilecek bir yaklaşım içerisinde olmasınlar. Bu nedir, nasıl işliyor mekanizma? Az çok bunu bilgisini edinsinler ihtiyatlı davransınlar.  

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

2022’de Yurt Dışından Getirilecek Elektronik Eşyalar İçin Ödenecek Bandrol Ücretleri Belli...

0
Resmi Gazete'de yayımlanan 4966 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2022 yılında yurt dışından getirilecek bazı elektronik ürünlere uygulanacak bandrol ücretleri belli oldu. Bugünkü karar, yurt...

Yıllık kapanış için geri sayım Bu hafta Bitcoin’de izlenecek 5 şey

0
Bitcoin ( BTC ), 2021'in sonu yaklaştıkça ve tüccarlar tatiller için araçları aşağı çekerken 51.000 $ civarında yeni bir haftaya başlıyor. 50.000 dolarlık bir Noel'in...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-