Tarihin En Tartışmalı Anlarının Belgelendiği İlgi Çekici Fotoğraflar

Savaşın acı yüzünü gösteren fotoğraflar, şans eseri yakalanan bazı anlar…Geçmişteki önemli anların belgelendiği, tartışmalara neden olan 6 dikkat çekici fotoğrafı sizler için derledik.

1. Mathew Brady, bugün dolar banknotunda gördüğümüz Abraham Lincoln’ün portresini çekmesiyle ünlü Amerikalı bir fotoğrafçıydı. Savaş Fotoğrafları 1862’de Brady, New York’taki stüdyosunda Amerika’da bir tartışma dalgası yayan “The Dead of Antietam” adlı bir sergi açtı. Savaş alanında bilinçsizce yatan, vahşice yaralanmış, şekli bozulmuş ölü askerlerin fotoğrafları vardı. Brady’nin Antietam savaşına ilişkin foto muhabirliği The New York Times tarafından büyük skandal olarak değerlendirildi. Brady’nin savaşın korkunç gerçeğini Amerikalıların evlerine getirdiğini yazdılar. Fotoğraflar çoğu Amerikalı tarafından eleştirildi.

2. Andy Warhol’un 1964 Dünya Fuarı’nda sergilediği ünlü duvar resmi Savaş Fotoğrafları 1964’te Amerikalı bir sanatçı olan Andy Warhol, 1964 Dünya Fuarı için Amerika’nın en çok aranan suçlularının 13 sabıka fotoğrafını içeren bir duvar resmi çizdi. Duvar resmi büyük ilgi gördü. Warhol, suçluların görüntülerini NYPD’nin kitapçığından aldı ve duvar resmini kimliği belirsiz yetkililer indirene kadar yaklaşık iki gün boyunca New York Eyalet Köşkü’nde sergiledi. Birçok kişi, sanatsal duvar resminin neden kaldırıldığını sorguladı.

3. Rüzgarlı Jackie’nin ünlü fotoğrafı… Savaş Fotoğrafları Amerikalı bir proto paparazi olan Ron Galella, Ekim 1971’de New York’un Yukarı Doğu Yakası’nda Jacqueline Kennedy Onassis adlı ünlü bir Amerikan sosyetesinin izini sürdü. Gallela samimi bir çekim yakalamaya çalışırken Onassis’e bir araba korna çaldı. Böylece istediği şekilde bir fotoğraf çekebildi. Onassis’nin güzelliği birçok Amerikalı’nın dikkatini çektiği için kısa sürede ilgi odağı oldu. Ancak bu olay aynı zamanda ünlü kişilerin özel alanlarına sızmak olarak da hatırlanır.

4. Napalm bombasının patladığı anın fotoğrafı Savaş Fotoğrafları 8 Haziran 1972’de, bir fotoğrafçı olan Nick Ut, bombalanan Vietnam uçaklarının ortasında 9 yaşındaki Vietnamlı bir kızın fotoğrafını çekti. Nick Ut, Vietnam’daki küçük bir köy olan Trang Bang’de Kuzey Vietnam uçaklarındaydı ve burada Phan Thi Kim Phuc’u köyden kaçarken buldu. Ut, kamerasını Phuc’un fotoğrafını çekmek için ayarlar ayarlamaz, köyde yanlışlıkla bir napalm bombası patladı ve Ut’a hayatının en trajik fotoğrafını verdi. Daha sonra küçük kızı rehabilitasyon için bir Amerikan tıp merkezine götürdü. Fotoğraf kırk yıl sonra tüm dünyada yayınlandı ve birçok gazeteye manşet oldu.

5. Amerikan tarihinde sanat eseri üretmekten mahkemede sorumlu tutulan ilk müze Savaş Fotoğrafları 1990’da bir çağdaş sanat müzesinde, eşcinsel kültürü üzerine müstehcen fotoğraflar sergilendi Bu sergi, Amerika’da tartışmalara yol açtı. Sergi, Amerikalı fotoğrafçı Robert Mapplethorpe’un eseriydi. Hamilton County savcıları müzeyi müstehcenlikle suçladı. Dört ay sonra, serginin küratörü Janet Kardon, müzede müstehcen ve tartışmalı içeriği tasvir ettiği için gözaltına alındı. Sanık, iki saat süren duruşmanın ardından beraat etti. Şaşırtıcı bir şekilde, bu olay bir çok izleyicinin gelmesine neden oldu. Müzeye tahmini 80.000 ziyaretçi geldi.

6. Dünya Ticaret Merkezi’nden atlayan adam Savaş Fotoğrafları 11 Eylül 2001’de Amerika’yı terörize eden 11 Eylül saldırısı vurdu. Bir foto muhabiri olan Richard Drew, ölümünü karşılamak için Dünya Ticaret Merkezi kulelerinden atlayan umutsuz bir adamı tasvir eden bir fotoğraf çekti. Görüntü, tam bir dehşet ve keder sergilediği için düşen adam olarak adlandırıldı. Adam kendini gökdelenden attı ve kulenin içinde kalıp ölümünü beklemektense hızlı bir ölümü tercih etti. Fotoğraf birçok gazetede manşet oldu ve Amerikalılar arasında tartışma yarattı. Durumun en kötü yanı, adamın kimliğinin belirlenememiş olmasıydı.

Moon Bilişim Asansör Reklam Fiyatları

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Instagram’a “Abonelik” Özelliği Geliyor

0
Instagram'a uzun süredir beklenen içerik üreticilere abone olma özelliği sonunda geliyor. Sevdiğiniz içerik üreticisine abone olmak için ödemeniz gereken aylık ücret de açıklandı. ...

Altında hızlı artış gram fiyatı yüzde 56 oranında arttı

0
Altının gram fiyatı, 2020'de yüzde 56,4 artarak 19 yılın en yüksek kazancını sağladı. Analistler altının ons fiyatının 2021 yılında da yukarı yönlü hareketine devam...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-