NATO’dan Rusya’ya Karşı Tehdit Gibi Açıklama: Doğuya Ek Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Gönderiyoruz [CANLI]

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Şubat’ı 22 Şubat’a bağlayan gece yaptığı açıklamayla Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerini resmen tanıma kararı aldı. Bu kritik gelişme sonrası Rusya ordusu Ukrayna’ya giriş yaptı, Rusya’ya yönelik yaptırımlar, Ukrayna işgali ve bu durumun Türkiye’ye etkileri de konuşulmaya başlandı. Bu sabaha karşı ise korkulan oldu ve Rusya, Ukrayna’ya resmen savaş ilan etti.

Dünya, son yılların en ‘sıcak’ dönemlerinden birini yaşıyor. Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın doğusunda bulunan ve ayrılıkçı grupların yönettiği sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıdığını açıkladı. Hemen ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusuna Ukrayna’nın doğusuna giriş emri verdi. Tüm bu yaşananlar dünya çapında bir “3. Dünya savaşı mı geliyor?” endişesini beraberinde getirdi.

Rusya-Ukrayna krizinde Türkiye tarafında ilk açıklama Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri‘ni tanıma kararının ‘kabul edilemez’ olduğunu ifade eden Bakanlık, kararın reddedildiğini belirtti. İşte bu sabah itibarıyla Rusya’nın Ukrayna’yı resmen vurduğu savaşta şu ana kadarki tüm gelişmeler…

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Çernobil Nükleer Santrali’nin etrafında çatışma çıktığını açıkladı (24 Şubat 19.35)

Zelenski, yaptığı açıklamada ülkeye Belarus üzerinden giriş yapan Rus güçlerinin Yabancılaşma Bölgesi’ne girdiğini ve bölgede çatışma çıktığını açıkladı. “Rusya işgal güçleri Çernobil Nükleer Santrali’ni ele geçirmeye çalışıyor. Askerlerimiz 1986’daki trajedinin tekrarlanmaması için can veriyor” ifadelerini kullanan Zelenski, savaşın tüm Avrupa’ya karşı açıldığını belirtti.

Kiev’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi (24 Şubat 18.20)

Kiev Belediye Başkanı, şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğin duyurdu.

Rus askerleri Kiev bölgesine girdiği söyleniyor (24 Şubat 15.23)

AFP’ye konuşan Ukrayna Sınır Birlikleri, Rus güçlerinin Kiev bölgesine girdiğini açıkladı. Bölgeden olduğu söylenen bazı görüntüler de şu şekildeydi:

NATO Genel Sekreteri: 100’den fazla jet teyakkuzda bekliyor (24 Şubat 10.25)

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı açıklamada yeni değerlendirmede bulundu. Stoltenberg:

“100’den fazla jet şu an teyakkuzda bekliyor. 120’den fazla gemi de kuzeyden Akdeniz’e kadar bekliyor. Biz ittifakı saldırıdan koruyacağız. Özgürlük her zaman saldırganlığa karşı kazanacaktır.”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya’ya yönelik açıklama (24 Şubat 14.06)

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’a olan saldırıları sürerken yeni bir açıklama paylaştı:

“Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından Ukrayna’ya yönelik olarak başlatılan askeri operasyonu kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz. Bu saldırı, Minsk mutabakatlarını ortadan kaldırmanın ötesinde, uluslararası hukukun ağır bir ihlalidir ve bölgemizin ve dünyanın güvenliğine ciddi bir tehdit teşkil etmektedir.

Ülkelerin toprak bütünlükleri ve egemenliklerine saygı duyulması gerektiğine inanan Türkiye, sınırların silah yoluyla değiştirilmesine karşıdır. Rusya Federasyonu’nu da bu haksız ve hukuksuz eylemi bir an önce durdurmaya çağırıyoruz. Ukrayna’nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğimiz devam edecektir.”

Beştepe’deki toplantı sona erdi (24 Şubat 13.48)

Gelişmelerin ardından Beştepe’de güvenlik zirvesi yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı 1 saat 45 dakika sürdü. Zirvede Ukrayna’daki son gelişmeler ve ülkedeki Türk vatandaşlarının durumu ele alındı.

NATO’dan bildiri geldi (24 Şubat 13.46)

NATO, gerilime ilişkin bir bildiri yayımladı. Bildiride şu ifadeler de yer aldı:

“Rusya’nın eylemleri Avrupa güvenliğini tehdit ediyor ve stratejik sonuçlar doğuracak. Müttefiklerimizi korumak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.”

“İttifakın doğu kanadına ilave savunma kuvvetleri ve deniz kuvvetleri göndereceğiz ve güçlerimizin acil bir durumda müdahaleye hazır olma seviyesini yükselteceğiz.”

Ukrayna’da bankalardan döviz çekmek yasaklandı (24 Şubat 13.29)

Rusya’nın saldırıları başlatmasının ardından Ukrayna’da uzun ATM kuyruklarının oluştuğu görülürken, Ukrayna Merkez Bankası’ndan önemli bir açıklama geldi. Merkez Bankası Başkanı Kyrylo Szewczenko, döviz cinsinden nakit para çekmenin tamamen yasaklandığını duyurdu.

Reddit’te paylaşım yapan Nataliya Vasilyeva, yerel bankanın ATM’sinde dövizin bittiğini ifade etmişti.

Ukrayna Lideri: Ülkesini savunmak isteyen herkese silah vereceğiz (24 Şubat 13.08)

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski: “Ülkeyi savunmak isteyen herkese silah vereceğiz. Ukrayna’yı şehirlerimizin meydanlarında desteklemeye hazır olun.”

Ukrayna, Rusya ile ilişkisini tamamen kesti (24 Şubat 12.39)

Ukrayna, Rusya ile ilişkisini resmen kestiğini açıkladı.

Ukrayna’da saldırı bildirilen yerler harita üzerinde böyle gözüküyor:

Rusya Ukrayna Savaş Bölgesi

AB’den uygulanacak yaptırımlar hakkında açıklama (24 Şubat 11.22)

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’deki Rus varlıklarını donduracaklarını, Rus bankalarının Avrupa finans piyasasına erişimini durduracaklarını, Rusya’nın ekonomisini zayıflatacaklarını açıkladı.

Ukrayna: Türkiye’ye boğazların kapatılması talebimizi ilettik (24 Şubat 10.20)

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi, Türkiye’den İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın Rus savaş gemilerine kapatılması taleplerini Türkiye’ye ilettiklerini açıkladı.

Ukrayna içinden çarpıcı görüntüler gelmeye devam ediyor:

“Ukrayna’nın hava savunma becerisi yok edildi (24 Şubat 09.47)

Rus ordusu tarafından paylaşılan açıklamaya göre Rus ordusu, Ukrayna’nın hava savunma kapasitesini etkisiz hale getirdi.

NATO ve AB’den de kınama geldi:

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, paylaştığı açıklamada “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sorumsuz ve sebepsiz saldırısını şiddetle kınıyorum.” yorumunda bulundu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ortak açıklamada “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik gayrimeşru saldırısını şiddetle kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

BM üyeleri Rusya’yı kınadı (24 Şubat 09.37)

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin çoğu, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri müdahaleyi şiddetle kınadı. Üyeler, Rusya’nın hareketini “uluslararası hukuka ve BM ilkelerine saygısızlık” olarak nitelendirdi.

100’lerce Ukrayna askerinin hayatını kaybettiği açıklandı (24 Şubat 09.19)

Ukrayna İçişleri Bakanlığı yetkilisi: “Rusya’nın başlattığı askeri harekatta yüzlerce askerimiz öldü.”

Dışişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlara uyarı (24 Şubat 09.06)

Rus zırhlıları Belarus’tan da girmeye başladı (24 Şubat 08.40)

Ukrayna’da sıkı yönetim ilan edildi (24 Şubat 08.05)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın ülkesine saldırması nedeniyle sıkıyönetim ilan ettiklerini duyurdu. Zelenskiy, paylaştığı video mesajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donbas’a özel operasyon, Ukrayna’nın askeri altyapılarına ve sınır muhafızlarına saldırı başlattığını belirtti.

Ukrayna Büyükelçiliği: Türkiye’nin desteğini bekliyoruz

Ukrayna Büyükelçeliği, paylaştığı açıklamasında “Türkiye’nin desteğini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

THY ve Pegasus, Ukrayna seferlerini iptal etti (24 Şubat 07.07)

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Ukrayna hava sahasının kapatılması sebebi ile bugünkü tüm Ukrayna seferlerimiz iptal edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Pegasus’un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise, “Ukrayna hava sahası kapatılması nedeniyle 24.02.2022 tarihli Ukrayna seferlerimiz iptal edilmiştir. Değişiklik ya da iade işlemlerinizi; https://flypgs.com/bilet-islemleri ve mobil uygulamamızdan ya da 0850 250 67 02 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz.” ifadeleri yer aldı.

ABD Başkanı Biden’dan açıklama (24 Şubat 06.34)

Biden: “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımın tek sorumlusu Rusya’dır.“

Ukrayna vurulmaya başladı (06.20)

Putin’in kararının ardından Ukrayna’nın Kramatorsk, Odessa, başkent Kiev, Kharkiv ve Mariupol, Harkov şehirlerinde ve bölgelerinde büyük patlamalar duyuldu.

Putin, Donbass’a operasyon kararı aldı (24 Şubat 05.56)

Vladimir Putin, Donbass’a askeri operasyon kararı aldı. Putin:

“Kim Rusya’yı tehdit etmeye çalışırsa cevabını alacak! Bizi engellemeye çalışanlar askeri bir karşılık alacak, bu yanıt sizin karşılaşmadığınız sonuçlara yol açacaktır. Her şeye hazırız.”

Ukrayna hava sahası sivil uçuşa kapatıldı (05.06)

Yayımlanan NOTAM bildirisiyle birlikte Ukrayna hava sahası, sivil uçuşlara kapatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya’dan da Ukrayna’dan da vazgeçemeyiz (23 Şubat 14.19)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı yeni açıklamasında “İkisinden de vazgeçmemiz mümkün değil. Bizim derdimiz, öyle bir adım atalım ki hiçbirinden vazgeçmeden bu işi çözelim.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da OHAL ilan edildi (23 Şubat 13.13)

Ukrayna, Donetsk ve Luhansk hariç tüm bölgelerinde olağanüstü hal ilan etti. OHAL’in 30 gün süreceği açıklandı.

Ukrayna’da 18-60 yaş arası erkekler orduya alınmaya başladı (23 Şubat 11.30)

Gelen bilgilere göre Ukrayna’da 18-60 yaş arasındaki erkekler, orduya alınmaya başladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Ukrayna’nın egemenlik gibi bir hakkı yoktur” (22 Şubat, 13:12)

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, savaşın Ukrayna geneline yayılacağının yeni sinyallerinden birisi olan bu açıklamayı yaptı: Ukrayna’nın egemenlik gibi bir hakkı yoktur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya’nın kararı kabul edilemez (22 Şubat 12:59)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, krize ilişkin ilk kez açıklamada bulundu. Erdoğan’ın açıklaması şu şekildeydi:

“Biz Rusya’nın bu kararını kabul edilemez olarak değerlendiriyoruz. Taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrımızı yineliyoruz.”

Rusya, bağımsızlığını tanıdığı ayrılıkçı bölgelere ‘koruma’ amaçlı asker gönderme kararı aldı (22 Şubat, 00:45)

Rus Askerleri

Putin’in açıklamaları sonrası Rusya, Ukrayna’nın doğusunda yer alan ve bağımsızlığını tanıdığı bölgelere, bölgeleri ‘korumak’ amacıyla asker gönderme kararı aldı. Bu gelişme sonrası Rusya’nın Ukrayna topraklarını resmen ‘işgal ettiği’ ifade edilmeye başlandı.

Reuters’ın aktardığına göre Rusya’nın tanıdığı ayrılıkçılarla imzalanan anlaşmalar kapsamında Rusya, doğu Ukrayna’da ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde askeri üsler inşa edebilecek. Konuşmasında Donbas temas hattı ve çevresinde Ukrayna’nın sivilleri hedef aldığını öne süren Putin, “Kiev’de gücü elinde bulunduranlar askeri hamlelere son vermelidir. Eğer vermezlerse kanın dökülmeye devam etmesi sorumluluğunu almayı kabul etmiş olacaklardır” ifadeleriyle bölgedeki çatışmaların sorumlusu olarak Ukrayna’yı işaret etti.

Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerini tanıyan kararnameyi imzaladı (21 Şubat, 22.35)

Fırsat Ürünleri

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
1
+1
1
+1
0
+1
5
+1
7
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Merkez Bankası, Dövize Yaptığı İkinci Müdahalenin Bilançosunu Açıkladı: Yine Tahminlerin Üstünde

0
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasaya yaptığı toplam beş müdahalenin ikincisinin de bilançosunu açıkladı. Açıklamaya göre 3 Aralık'ta yapılan müdahalede 504 milyon dolar satıldı. ...

İlk Çeyrek’de İşçi, Memur ve Emeklinin Maaşı Ne Kadar Eridi?

0
İşçiye, memura, emekliye yılın başında yapılan zamlar, artan hayat pahalılığı karşısında 3 ay bile dayanamadı. Asgari ücretli ilk 3 ayda, TÜİK'in hesabına göre 790...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-