Çayı Şekersiz de İçseniz Zamdan Kaçamayacaksınız Şekerden Sonra Çayda da Artış Yolda!

Yağ fiyatlarının savaşın etkisiyle yükselmesi sonrası oluşan kuyrukların görüntüleri henüz çok taze. Fiyat artışlarından en çok etkilenen kesim olan dar gelirlilerin et, ekmek gibi temel gıda ürünlerinde daha uygun fiyatlı alım yapabilmek adına uzayan kuyrukları zaten her gün görüyoruz. Diğer yandan son günlerde sıklıkla şeker fiyatları gündeme gelirken, bakanlık bu konuda hızla harekete geçti.

Peki Türkiye’nin sudan sonraki milli içeceği olan çay, bu artışlardan etkilenmeyecek mi?

Pandeminin etkileri sürerken, diğer yandan savaş ve iklim krizleri küresel ticarette tedarik kırılmasına yol açıyor.

Enerji fiyatları ile başlayan yükselişler metal, tarım tüm emtia fiyatlarında etkili oluyor.

Aydınlık’ın haberine göre, kasım ayında şekere yapılan yüzde 25 oranında zam sonrası geçen hafta sonu da şeker fiyatlarında artış görüldüğü iddia edildi. Market fiyatlarına bakıldığında toz şekerin kilosunun 8,70 liraya çıktığı görülürken, geçen kasım ayında şekerin fabrika çıkışı kilo fiyatı KDV dahil 5 lira 30 kuruştu.

TÜİK verilerinde geçen yıl ekim ayında toz şekerin kilosu 6 lira 17 kuruş olurken, kasım ayında bu fiyat 6 lira 90 kuruşa çıkıyor.

Şekere Gelen Yeni Zamlar

2022 şubat ayında ise yaklaşık 8 lira 24 kuruş olduğu görülüyor.

Bu fiyatlara göre ekimden şubata şeker fiyatları yüzde 33,5 oranında artıyor. Şeker fiyatlarında oluşan ikili piyasanın etkisiyle geçen haftalarda yaşanan yükselişe Ticaret Bakanlığı soruşturma başlatmıştı. Gıda sektörü temsilcilerinin verdiği bilgiye göre de özel şeker fabrikaları bu hafta başında satış fiyatı açıklamadı.

Şekerde durum böyle iken şekerle üretilen tüm ürünlerin fiyatlarında artış oluşması bekleniyor.

Diğer yandan da çaya da zam yapılacağı bilgisi ile çayda da piyasada ürünlerin azaldığı öne sürüldü.

Sezon açılacağı için yeni dönem çay fiyatının belirleneceği şu dönemde her şeye zam gelirken çayın bundan nasibini almamasının olanaksız olduğu belirtilirken, “Bunu şöyle değerlendirmek lazım. Şekerde de durum aynı. Bütün dünyada gıda emtia fiyatları artıyor. Maliyetler kaynaklı artışlar var. Girdilere zam gelince nihai ürününün de fiyatı yükseliyor.” denildi.

Çayda beklenen zam oranı henüz belirsiz olurken, marketlerde bir kilo çayın fiyatı şu günlerde 40-45 lira aralığında bulunuyor.

Fırsat Ürünleri

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
Kaynakonedio
- Reklam-

İçme Suyunu Korumak İçin Alınacak Önlemler Açıklandı: ‘Gri Su’ Kullanımı Artırılacak

0
Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, Türkiye’de içme sularının korunması için alınacak yeni önlemleri açıkladı. Buna göre gri su kullanımı...

YÖK Başkanı, Üniversitelerde Uzaktan Eğitime Geçilip Geçilmeyeceğini Açıkladı

0
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, artan vaka sayıları nedeniyle üniversitelerdeki eğitime ara verilip verilmeyeceğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı'nı işaret eden Özvar, oradan gelecek açıklamaların...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-