Kara mantar hastalığı yayılıyor. Kara Mantar Hastalığı Nedir?

Kara mantar hastalığı yayılıyor… Kara mantar hastalığı (Mukormikoz) Türkiye’de görüldü mü? İşte Kara mantar hastalığı belirtileri.

Kara mantar hastalığı yayılıyor. Hindistan’da 200’den fazla kişinin ölümüne yol açan siyah mantar enfeksiyonu, Mısır’dan sonra Irak’ta da görüldü. İnsan vücuduna genellikle nefes ve deri yoluyla giren mantar beş farklı kara mantar hastalığı türüne yol açıyor.

Enfeksyonun belirtileri mantarın vücudun neresinde büyüdüğüne göre değişiyor. Peki, kara mantar hastalığı (Mukormikoz) nedir, Türkiye’de görüldü mü? İşte kara mantar hastalığı belirtileri…

Hindistan’da ülkeyi kasıp kavuran “kara mantar” salgını ortaya çıktı. Yaklaşık 10 bin kişinin enfekte olduğu siyah mantar hastalığı Hindistan ve Mısır’dan sonra Irak’ta da görüldü. Sinüsler, beyin ve ciğerleri etkileyebilen “kara mantar” enfeksiyonu, özellikle diyabet hastalarında ölüme yol açıyor.

Doktorlar, Kovid tedavisinde kullanılan stereoidlerle bağlantısı olduğunu söylüyor. Özellikle diyabet hastaları risk grubunda görülüyor. Belirtileri ve ortaya çıkışıyla ilgili kesin bir bilgi verilmeyen siyah mantar, henüz Türkiye’de görülmedi.

KARA MANTAR  HASTALIĞI (MUKORMİKOZ) NEDİR?

Tıbbi ismiyle ‘Mukormikoz’, Kara Mantar hastalığı çok nadir görülen bir enfeksiyondur. Genellikle toprakta, bitkilerde, gübrede ve çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mucor küfüne maruz kalmaktan kaynaklanır. Sinüsleri, beyni ve akciğerleri etkileyen Kara Mantar, kanser hastaları veya HIV/AIDS’li kişiler gibi diyabetik veya bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış kişilerde yaşamı tehdit edebilir.

KARA MANTAR HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hindistanlı doktorlar, ülkenin yedi günlük vaka oranında yeni bir rekora imza atıldığını bildirdi.

Yüzde şişlik ve siyah lezyonlar enfeksiyon belirtileri arasında sıralanıyor. Bazı kaynaklarda göz kararması veya renk değişikliği, bulanık veya çift görme, göğüs ağrısının da belirti olabileceği öne sürüldü. Öte yandan belirtiler arasında göğüs ağrısı, nefes almada güçlükler ve kanlı öksürük yer alıyor.

Batıdaki Maharashtra eyaletinin sağlık bakanı Rajesh Tope, “Bir hastanın, hastalığın ciddiyetine bağlı olarak 60 ila100 enjeksiyona (amfoterisin B) ihtiyacı var. Mevcut vaka yüküyle, 150 binden fazla enjeksiyona ihtiyacımız var. Şimdiye kadar bin 500 mukormikoz vakası bildirildi ve 850 hasta tedavi görüyor” ifadelerini kullandı.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Merkez Bankası, Yılın İlk Faiz Kararını Açıkladı

0
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın ilk faiz kararını bugün açıkladı. Açıklanan karar, piyasa beklentilerini karşılayan bir karar oldu. ...

Katar Maliye Bakanı gözaltına alındı…

0
Katar Maliye Bakanı gözaltına alındı, zimmetine para geçirmek ve görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor. Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-İmadi; zimmetine para geçirme, görevi kötüye kullanma...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-