Vardiyalı çalışanlarda kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğu ortaya kondu

Risk artışı, biyolojik saatin çalışma saatleriyle uyumsuzluğundan kaynaklanıyor

Yeni bir araştırmaya göre vardiyalı çalışanların kalp hastalıklarından mustarip olma riski, çalışma saatleri düzenli olanlara kıyasla daha yüksek.

 

 

Avrupa Kardiyoloji Derneği’nden araştırmacılar, sirkadiyen ritimdeki yanlış hizalamaya, yani bireylerin “sosyal saati” ve “biyolojik saati” arasındaki farka odaklandı.

Lizbon Üniversitesi’nden ve çalışmanın yazarlarından Dr.Gamboa Madeira, bunu şöyle açıklıyor: 

Sirkadiyen yanlış hizalanma, vücudunuzun istediği şeyle (örneğin, 10.00’da uykuya dalmak) sosyal yükümlülüklerinizin gerektirdiği şeyler (örneğin gece yarısına kadar çalışmak) arasında uyumsuzluk olduğu anlamına gelir.

 

Kalp Sağlığı


 

Sosyal ve biyolojik saati birbiriyle uyumlu olmayan kişiler, günlük hayatlarında genellikle yorgunluk çekiyor. Uzmanlar bu duruma “sosyal jetlag” ismini veriyor. Bilim insanları bu uyumsuzluğun sağlık üzerindeki etkilerini anlamak için vardiyalı çalışan depo işçilerdeki kardiyovasküler hastalık riskini inceledi. Araştırmacı ekibi, günün 24 saati açık olan bir perakende satış noktasının deposunda çalışan 301 kişiyle görüştü.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

Dolar Kurundaki Düşüş Hakkında Şok İddia: ‘Merkez Bankası 7 Milyar Dolar...

0
Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından düşen dolar kurunun Merkez Bankası’nın 7 milyar dolar sattığı için düştüğü iddia edildi. Pazartesi akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan...

Lise taban puanları ve LGS yüzdelik dilimleri açıklandı!

0
LGS kapsamında sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimleri açıklandı. Geçen sene yayınlanan liste aracılığı ile LGS taban puanları (Fen Lisesi,...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-