Dünyamızın Son 40 Yıldaki Değişimi

Dünyamız geçen zaman içerisinde volkanlar, depremler, tsunamiler ve fırtınalar gibi doğa olayları ve insan faktörü sebebiyle sürekli olarak değişime uğramaktadır. Bugün size yaşamakta olduğumuz dünyamızın bazı köşelerinin son 40 yıl içerisinde nasıl dönüşüm oluştuğunu görmek için zaman ve mekanda bir yolculuğa çıkartacağız. Ne yazık ki, bu değişimlerin çoğu insan faktörü eseridir. Ama halen bunu değiştirmek için vaktimiz var.

Gezegenimizin son 40 yılda yaşadığı en etkileyici değişikleri size göstermek için Google Earth tarafından çekilmiş görüntüleri sunuyoruz.

1.Dubai’de Sunni Palmiye Adaları Haritada kendine yeni yer edindi.

Dubai son yıllarda muazzam bir genişleme sağladı. Dünyanın en önemli iş merkezlerinden biri olan Dubai, popülasyon olarak oldukça büyümüştür. Hem karada hem de denizde 300 km’den fazla kıyı şeridi ve iç kesimlere yayılım göstermiştir. Palmiye Adaları ile dünya üzerinde yeni takım adaları kümesinin oluşmasına sebep olmuştur.

2.Tanzanya Natro Gölünün renk değiştiren su

Tanzanya Natro Gölü

İlk baktığınızda yüzeyin kara parçası olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak o pembe natro gülü, yüksek tuzluluk oranı, yüksek sıcaklık ve 12 pH’dan büyük alkalinite nedeniyle, dünyadaki en ölümcül ve tehlikeli göllerden biridir. Yılın bazı zamanlarında algler ve bakteriler göl içinde çoğalarak renginin değişmesin neden olmaktadır.

3. Bolivya San Julian Soya Fasulyesi Yetiştiriciliği için Ormanların kesilmesi

Bolivya Sun Julian

Amazon son yıllarda iklim değişikliğinden en çok etkilenen yerlerden biri olmuştur. Bunun meşhur orman yangınları nedeniyle değil, aynı zamanda resimde de görebileceğini üzere sığır yemi için soya fasulyesi yetiştirmeye odaklanan insanlar tarafından yapılması çok üzücü.

4.Çin fotovoltaik güneş enerjisi santrali küresel ısınmayla mücadelesi. 

Çin Güneş Santrali

Yenilenebilir enerji, doğadan temiz ve çevreci bir şekilde elde edilen enerji kaynaklarındadır. Çevreye kirletici bir kalıntı bırakmadığı gibi küresel ısınmaya durdurmaya yardımcı olabilmektedir. Çin, ABD, Japonya ve Almanya başta olmak üzere çoğu ülke güneş enerjisi kullanımı üzerine durmaktadır. Yukarıdaki resimlerde Çin’in Güneş ışığını kaynak olarak kullanarak elektrik üretmek için inşa ettiği güneş santrallerinden birini görebilirsiniz.

5. Amerika’da Bulunan Columbia Buzulu günden güne eriyen buzullar

Columbia Buzulu

Alaska’nın güney kıyısında yer alan bu buzul , gezegenimizin son yıllarda özellikle küresel ısınmaya bağlı olarak yaşadığı sıcaklık değişimlerinden en çok etkilenen buzullardan biridir. Aslında, dünyadaki en hızlı hareket eden buzullardan biridir ve 1980’lerin başından beri geri çekilmektedir .

6.Kanada Petrol Kumu Yatakları Yeni bir Çevre Düşmanı

Kanada Petrol Kum Yatakları

İnsanlığın doğaya en zarar verdiği yöntemlerden biri yer altını çatlatarak kumlardan petrol çıkarmaya çalışması ve bunun yanı sıra bu işlem için çok fazla enerji ve su kullanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra havaya ve suya büyük miktarda zehirli ve kirletici madde salgılamaktadır.

7.Kazakistan ve Özbekistan arasındaki Aral Denizi Endüstrinin Büyümesiyle küçülmesi

Aral Denizi

İnsanoğlunun açgözlülüğünün ne kadar yıkıcı olabileceğinin bir başka örneği Aral Denizi. 60 yıllarda çölün ortasında pamuk vb. mahsullerini üretmek için oluşturulan proje ile en çok su tüketiminin olduğu pamuk neredeyse Aral Denizi kuruttu.

8.Amerika Nevada’da büyüyen şehir Las Vegas’ta olan her zaman Las Vegas’ta kalmaz.

Nevada Las Vegas

Son 40 yılda Las Vegas şehri nüfusu yaklaşık 5 kat daha artı. Bu artış ile şehirde büyük genişleme ve bunun yanı sıra kaynak da gerektiğinden Mead Gölü’nü şehirin su giderleri için tarım ve diğer faktörlerle birlikte göl zaman içerisinde küçüldü.

9.Antartika Çam Adası Buzulu zamanla erimesi

Antartika Çam Buzulu

Antartika kıtasında bulunan en büyük buz kütlesi, küresel ısınmadan büyük ölçü de etkileniyor. ABD Ulusal Bilim Vakfı, buzulun eriyerek okyanusa boşaltması durumunda deniz seviyesi yaklaşık 60 metre yükseliceği tahmin edilmektedir. Ne yazık ki Pine Island Buzulu Antartika’daki en hızlı eriyen buzul ve bu kayıp yaklaşık %25 civarındadır.

11.Terk edilmiş mahsuller Rusya’da yemyeşil ormanlara dönüştürüldü

Rusya

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, büyük mahsuller terk edildi ve orijinalinde kendisine ait olanı geri almak için tekrar Tabiat Ana’nın ellerine bırakıldı. Kendi imkanlarıyla, sahip oldukları tüm yeşili restore etmek ve geri kazanmakla ilgilendi. Bu, iyileşmenin çok daha yavaş olacağını öngören çoğu bilim insanı için bile şaşırtıcıydı.

Şehrinizde veya ülkenizde hangi doğa harikaları var?

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
- Reklam-
- Reklam-

İnsanlar Tek Eşli mi Yoksa Çok Eşli mi? Cevabını Muhtemelen Çok...

0
İnsanların çok eşli mi yoksa tek eşli mi olduğu sorusu sürekli karşımıza çıkan sorulardan biri. Peki bu ezberlenmiş sorunun cevabı ne? Kesin bir cevabı...

Bir Başladığında Durmak Bilmeyen Hıçkırığın Sebepleri Nedir, Nasıl Geçer?

0
Bazıları bizi hiç zorlamadan geçip giderken bazıları saatler sürer. Kesin olan şu ki, hıçkırık her haliyle rahatsızlık verici bir durumdur. Gelin hıçkırığın neden olduğu...
- Reklam-
- Reklam-

Popüler İçerikler

- Reklam-
- Reklam-
- Reklam-